• Türkçe
    • English
    • Deutsch

Yüksek Hızda Kusursuz Üretim | Fason lazer kesim ve büküm işlemleri

Boyama

Metallerin ve toz boya materyalinin bir manyetik ortam içerisinde elektrik yüklenmeleri, bunun sonucunda toz materyalin mıknatıs etkisiyle metal yüzeyi kaplaması ile kaplanan metal yüzey 180-200 derece yüksek ısıda fırınlanarak boyanın kürlenmesi sağlanmakta ve böylece metalin bir parçası haline gelen boyalı bir yüzey elde edilmektedir.


Günümüzün vaz geçilmez çevreci bir ürünü olan elektrostatik toz boya, uygulama esnasında kullanılan boya miktarının %98'nin metale tutunabilmesi ile bunu göstermektedir. Püskürtme esnasında boya zerreciklerini çok düşük 07 mA ve çok düşük doğru akım yükleyerek topraklanmış parçanın üzerine transfer edilmesidir.


Sırasıyla aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır;

1. Yağalma, demir fosfat uygulama ve sprey durulama

2. Doğalgazlı 120 santigrad derece kurutma fırını

3. Siklonlu otomatik ve manuel boya uygulama kabini

4. Manuel numune boyama kabini

5. Doğalgazlı 180 santigrad derece pişirme u fırını

6. 150 metre uzunluğunda yükleme ve boşaltma bölümlerinin içeren monoray tahrikli konveyör

7. PLC kontrol kumanda panoları

Tesis otomatik yağlama sistemli monoray tahrikli konveyör sistemi üzerinde otomatik ve sürekli hat olarak çalışan yukarıda belirtilen bölgelerden oluşmaktadır. Uygulama sonucu boyalı ürünlerde kullanılan yağalma ve fosfat kaplama kimyasallarına göre ve dış mekan yada iç mekan toz boya uygulamasına göre 300 ila 500 saat tuz testi korozyon direnci sağlayabilmektedir.

Tesis 0,5 ila 1,2 metre/dakika konveyör hızı ile çalışabilmekte ve 2 vardiyada maksimum 1500 metre kare yüzey alanı boyayabilmektedir.